Se afișează postările cu eticheta Bioquant N. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Bioquant N. Afișați toate postările

joi, 25 august 2016

ORIN România mai aproape de pacienți




Chiar dacă la prima vedere această competiție este considerată „o joacă” pentru distracție și petrecerea timpului în mod plăcut, această întrecere sportivă trebuie privită sub mai multe aspecte. Scopul, locul și competitorii îi conferă competiției o altă conotație.

Competiţia se desfășoară într-un spital de recuperare, antrenând în confruntarea sportivă, pacienți cu diferite dizabilități fizice sau neurologice. Competiția se transformă într-o terapie complementară celei medicale, aducând un aport însemnat la recuperarea pacienților. Acești pacienți , mulți cu afecțiuni neurologice, țintiți în cărucioare, suportă  mult mai ușor durerile fizice , fiind antrenați într-o activitate diferită și plăcută. Aceste aspecte au fost înțelese de conducerea spitalului și de medici, care sprijină această inițiativă ce nu  conturba  desfășurarea procedurilor medicale ci din contră aduce beneficii pacienților. Organizatorii, un grup de pacienți deosebiți, cu sentimente umanitare, au devenit cu timpul „o familie”, reușind ca în cele opt ediții să antreneze în această competiție sportivă, cu puternice  influențe benefice în plan terapeutic, peste 200 de pacienți, care alcătuiesc în prezent o mare „asociație” sportivă cu activitate temporară (doar două săptămâni pe an), în care socializarea și prietenia sunt elemente care iau apropiat și care continuă tot restul anului. Așa după cum declară chiar ei, întâlnirea cu prietenii într-o nouă ediție de campionat la table, o consideră o adevărată sărbătoare.

Prezența în spital a d-lor Nicolae Răcuciu, Vasile Damian, Daniel Molnar, Ionuț  Iuhas, Costică Melinceanu, inițiatorii și organizatorii acestei competiții, este asociată de întreg personalul spitalului cu acest „fenomen” terapeutico-sportiv, „Cupa Speranței la table”. Amploarea și seriozitatea competiției au ieșit din incinta spitalului, atrăgând alături de organizatori parteneri și sponsori, care susțin material și moral competiția prin premii și diplome, stimulând competitorii. Merită amintită în primul rând „Asociația Sănătatea Ta, adevăr și caritate”, președinte, inimoasa și perseverenta doamnă Camelia Pășcui, a cărei pasiune și sensibilitate pentru suferința semenilor a devenit o preocupare zilnică, implicându-se în acțiuni cu caracter umanitar și caritabil. Prezența ei alături de organizatori constituie o dovadă că semenilor noștri aflați în dificultate și suferință li se întinde o mână de ajutor și speranță, pentru a putea trece mai ușor de traumele fizice și psihice la care sunt supuși. Activitatea umanitară și caritabilă a „Asociației Sănătatea Ta”, dincolo de implicarea directă în acest fenomen, se evidențiază și prin atragerea altor sponsori , care amplifică rolul acestei inițiative, contribuind prin aportul lor la continuarea și tradiționalizarea ei.


Ediția a VIII-a s-a desfășurat în perioada 8-19 august, desemnând pe cei trei câștigători: Premiul I, Gage Ioan, premiul II, Lascăr Pană, premiul III Costică Melinmceanu. Menționăm că primii doi sunt țintuiți în cărucioare. Inedită și surprinzătoare prezența între câștigători a d-lui Lascăr Pană, maestru emerit al sportului, medaliat cu numeroase ordine și  distincții pentru meritele sale ca antrenor de handbal, un simbol al sportului românesc.  Festivitatea de acordare a cupelor și premiilor s-a desfășurat în prezența doamnei dr. Ramona Nicoleta Suciu, managerul spitalului, care a felicitat organizatorii și competitorii, înmânând distincțiile. Doamna Camelia Pășcui, împreună cu d-na Monica Cacuci, reprezentanta firmei ORIN România, au împărțin cadouri participanților.

                                    Foto: Nicolae Racuciu, jurnalist;
                                             dr.Ramona Nicoleta Suciu, managerul spitalului;
                                             Monica Cacuci ORIN Romania, 
                                             Camelia Pășcui, președinte ”Asociația Sănătatea Ta, adevăr și caritate”
                                                                                                 


Foto: Gage Ioan, participant;
         Monica Cacuci, ORIN România
         Lască Panp, maestru emerit al sportului, medaliat cu numeroase ordine și distincții pentru meritele sale ca    antrenor de handbal.

Sursa: Crisana.ro 

ORIN România mai aproape de pacienți




Chiar dacă la prima vedere această competiție este considerată „o joacă” pentru distracție și petrecerea timpului în mod plăcut, această întrecere sportivă trebuie privită sub mai multe aspecte. Scopul, locul și competitorii îi conferă competiției o altă conotație.

Competiţia se desfășoară într-un spital de recuperare, antrenând în confruntarea sportivă, pacienți cu diferite dizabilități fizice sau neurologice. Competiția se transformă într-o terapie complementară celei medicale, aducând un aport însemnat la recuperarea pacienților. Acești pacienți , mulți cu afecțiuni neurologice, țintiți în cărucioare, suportă  mult mai ușor durerile fizice , fiind antrenați într-o activitate diferită și plăcută. Aceste aspecte au fost înțelese de conducerea spitalului și de medici, care sprijină această inițiativă ce nu  conturba  desfășurarea procedurilor medicale ci din contră aduce beneficii pacienților. Organizatorii, un grup de pacienți deosebiți, cu sentimente umanitare, au devenit cu timpul „o familie”, reușind ca în cele opt ediții să antreneze în această competiție sportivă, cu puternice  influențe benefice în plan terapeutic, peste 200 de pacienți, care alcătuiesc în prezent o mare „asociație” sportivă cu activitate temporară (doar două săptămâni pe an), în care socializarea și prietenia sunt elemente care iau apropiat și care continuă tot restul anului. Așa după cum declară chiar ei, întâlnirea cu prietenii într-o nouă ediție de campionat la table, o consideră o adevărată sărbătoare.

Prezența în spital a d-lor Nicolae Răcuciu, Vasile Damian, Daniel Molnar, Ionuț  Iuhas, Costică Melinceanu, inițiatorii și organizatorii acestei competiții, este asociată de întreg personalul spitalului cu acest „fenomen” terapeutico-sportiv, „Cupa Speranței la table”. Amploarea și seriozitatea competiției au ieșit din incinta spitalului, atrăgând alături de organizatori parteneri și sponsori, care susțin material și moral competiția prin premii și diplome, stimulând competitorii. Merită amintită în primul rând „Asociația Sănătatea Ta, adevăr și caritate”, președinte, inimoasa și perseverenta doamnă Camelia Pășcui, a cărei pasiune și sensibilitate pentru suferința semenilor a devenit o preocupare zilnică, implicându-se în acțiuni cu caracter umanitar și caritabil. Prezența ei alături de organizatori constituie o dovadă că semenilor noștri aflați în dificultate și suferință li se întinde o mână de ajutor și speranță, pentru a putea trece mai ușor de traumele fizice și psihice la care sunt supuși. Activitatea umanitară și caritabilă a „Asociației Sănătatea Ta”, dincolo de implicarea directă în acest fenomen, se evidențiază și prin atragerea altor sponsori , care amplifică rolul acestei inițiative, contribuind prin aportul lor la continuarea și tradiționalizarea ei.


Ediția a VIII-a s-a desfășurat în perioada 8-19 august, desemnând pe cei trei câștigători: Premiul I, Gage Ioan, premiul II, Lascăr Pană, premiul III Costică Melinmceanu. Menționăm că primii doi sunt țintuiți în cărucioare. Inedită și surprinzătoare prezența între câștigători a d-lui Lascăr Pană, maestru emerit al sportului, medaliat cu numeroase ordine și  distincții pentru meritele sale ca antrenor de handbal, un simbol al sportului românesc.  Festivitatea de acordare a cupelor și premiilor s-a desfășurat în prezența doamnei dr. Ramona Nicoleta Suciu, managerul spitalului, care a felicitat organizatorii și competitorii, înmânând distincțiile. Doamna Camelia Pășcui, împreună cu d-na Monica Cacuci, reprezentanta firmei ORIN România, au împărțin cadouri participanților.

                                    Foto: Nicolae Racuciu, jurnalist;
                                             dr.Ramona Nicoleta Suciu, managerul spitalului;
                                             Monica Cacuci ORIN Romania, 
                                             Camelia Pășcui, președinte ”Asociația Sănătatea Ta, adevăr și caritate”
                                                                                                 



                                    Foto: Gage Ioan, participant; 
                                             Monica Cacuci, ORIN Romania; 
                                             Lascăr Pană, maestru emerit al sportului, medaliat cu numeroase ordine și  distincții                                                                                                                  
                                             pentru meritele sale ca antrenor de handbal, un simbol al sportului românesc.  
Sursa: Crisana.ro

vineri, 1 iulie 2016

Ești diabetic? Urmează aceste sfaturi pe timp de caniculă!



   

    În această vară, pacienții diagnosticați cu diabet trebuie să acorde o atenție sporită modului în care se îngrijesc. Temperaturile ridicate din această perioadă pot agrava starea de sănătate. De aceea, este important să ia măsuri de prevenție.
    Deschidratarea sau pierderea de fluide corporale poate să apară oricând în zilele caniculare dacă ai diabet. Poate să apară și când nivelul de glucoza din sânge nu este ținut sub control. Atunci când glucoza din sânge este ridicată, acest lucru poate duce la eliminarea unei cantități mai mari de urină.
    Pentru a preveni deschidratarea, este important consumul de doi-trei litri de lichide. Sunt excluse cele care au cafeină, cele care au zahăr și alcool. Nici ceaiurile din plante care au cofeină nu trebuie băute de către cei care au fost diagnosticați cu diabet. 
    Pacienții cu diabet sau afecțiuni ale inimii sunt mai sensibili în această perioadă și de aceea corpul se poate supraîncălzi. Simptomele care pot să apară sunt amețeli, transpirație în exces, crampe musculare, pielea rece și uscată, dureri de cap, bătăi neregulate ale inimii. Un diabetic care are aceste simptome trebuie să se retragă într-o cameră răcoroasă, să se hidrateze bine și să solicite asistență medicală. Exercițiile fizice sunt indicate numai într-un loc răcoros dar pot pot fi făcute și în aer liber, dimineața devreme sau târziu în seara.
    Diabeticii trebuie să fie tot timpul atenți la nivelul de zahăr din sânge. Medicii spun că este indicat să-l verifice de cel puțin patru ori pe zi. Nivelul de zahăr din sânge trebuie măsurat de fiecare dată atuncă când un diabetic nu se simte bine. În cazul în care au programată o ieșire la plajă, crema cu protecție este obligatorie pentru a nu risca creșterea nivelului de glucoză în sânge.
    Persoanele în vârstă care suferă de diabet sunt mai predispuși la complicații pe timpul caniculei. Este indicat să respecte tratamentul recomandat de medicul curant, săn nu iasă din casă în perioadele în care căldura este în toi și să bea multe lichide.
 
Scăpați de frica legată de riscurile pe care le prezintă diabetul. Reglați-vă valorile glicemiei și evitați riscul apariției uneia din cele mai parșive boli. Dacă deja suferiți de această afecțiune, minimalizați-i urmările și reduceți administrarea de medicamente. Faceți un următor pas pentru îmbunătățirea sănătății. Vizualizați video-urile  despre persoanele pentru care Bioquant a devenit prieten, însoțitor, și testați efectele acestuia gratuit, fără angajamente, în confortul de acasă. Puteți comanda o testare gratuită prin click pe ”APARAT GRATUIT” în partea de sus a ecranului.

ORINRO: Ești diabetic? Urmează aceste sfaturi pe timp de caniculă!



   

    În această vară, pacienții diagnosticați cu diabet trebuie să acorde o atenție sporită modului în care se îngrijesc. Temperaturile ridicate din această perioadă pot agrava starea de sănătate. De aceea, este important să ia măsuri de prevenție.
    Deschidratarea sau pierderea de fluide corporale poate să apară oricând în zilele caniculare dacă ai diabet. Poate să apară și când nivelul de glucoza din sânge nu este ținut sub control. Atunci când glucoza din sânge este ridicată, acest lucru poate duce la eliminarea unei cantități mai mari de urină.
    Pentru a preveni deschidratarea, este important consumul de doi-trei litri de lichide. Sunt excluse cele care au cafeină, cele care au zahăr și alcool. Nici ceaiurile din plante care au cofeină nu trebuie băute de către cei care au fost diagnosticați cu diabet. 
    Pacienții cu diabet sau afecțiuni ale inimii sunt mai sensibili în această perioadă și de aceea corpul se poate supraîncălzi. Simptomele care pot să apară sunt amețeli, transpirație în exces, crampe musculare, pielea rece și uscată, dureri de cap, bătăi neregulate ale inimii. Un diabetic care are aceste simptome trebuie să se retragă într-o cameră răcoroasă, să se hidrateze bine și să solicite asistență medicală. Exercițiile fizice sunt indicate numai într-un loc răcoros dar pot pot fi făcute și în aer liber, dimineața devreme sau târziu în seara.
    Diabeticii trebuie să fie tot timpul atenți la nivelul de zahăr din sânge. Medicii spun că este indicat să-l verifice de cel puțin patru ori pe zi. Nivelul de zahăr din sânge trebuie măsurat de fiecare dată atuncă când un diabetic nu se simte bine. În cazul în care au programată o ieșire la plajă, crema cu protecție este obligatorie pentru a nu risca creșterea nivelului de glucoză în sânge.
    Persoanele în vârstă care suferă de diabet sunt mai predispuși la complicații pe timpul caniculei. Este indicat să respecte tratamentul recomandat de medicul curant, săn nu iasă din casă în perioadele în care căldura este în toi și să bea multe lichide.
 
Scăpați de frica legată de riscurile pe care le prezintă diabetul. Reglați-vă valorile glicemiei și evitați riscul apariției uneia din cele mai parșive boli. Dacă deja suferiți de această afecțiune, minimalizați-i urmările și reduceți administrarea de medicamente. Faceți un următor pas pentru îmbunătățirea sănătății. Vizualizați video-urile  despre persoanele pentru care Bioquant a devenit prieten, însoțitor, și testați efectele acestuia gratuit, fără angajamente, în confortul de acasă. Puteți comanda o testare gratuită prin click pe ”APARAT GRATUIT” în partea de sus a ecranului.