Se afișează postările cu eticheta diabet zaharat. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta diabet zaharat. Afișați toate postările

marți, 20 decembrie 2016

ORINRO : 6 sfaturi esențiale pentru ați curăța intestinul și pentru a preveni Diabetul!



Există o mulțime de factori importanți care sunt legate de sănătatea noastră. Cel mai important factor sunt microbii din interiorul corpului nostru. Microbii sunt responsabili pentru imunitatea noastră, ei reglementează inflamația, producția de vitamine, producția de neurotransmițători precum dopamina și serotonina, detoxifierea, și sunt importanți în reglarea metabolismului glucidic.

Cercetatorii au studiat acest efect mai mulți ani și toți au spus că microbii au un impact enorm asupra sănătății creierului și stării generale de sănătate a organismului. Pentru a vă menține starea generală de sănătate, vă vom arăta o listă cu metode de detoxifiere. Pentru a obține rezultate mai bune, nu ar trebui să săriți oricare dintre aceste etape.

Adaugă probiotice în dieta ta de zi cu zi.
Adăuga alimente cum ar fi legume fermentate și iaurtul în dieta de zi cu zi. Aceste alimente conțin o mulțime de bacterii probiotice, care intensifică creșterea organismelor probiotice în corpul nostru. De asemenea, se adaugă verdeață, ceapă, napi și usturoi, deoarece acestea sunt bogate în fibre de probiotice.

Nu folosiți antibiotice
Antibioticele nu sunt utile așa cum sunt descrise pe etichetă. Acest medicament este inutil pentru tratarea infecțiilor virale sau a răcelii. Antibioticul va ucide orice bacterii rea sau bună din corpul tău.

Evită glutenul
Glutenul cauzează inflamație, ceea ce va duce la conținutul de bacterii în circulația sistemică. Aceasta este o proteină foarte dăunătoare, astfel încât să fie sigur că-l evitați.

Nu utilizați aspartam
Există studii care au demonstrat efecte negative la folosirea aspartam. Acest îndulcitor artificial schimbă microbiome și crește riscul de diabet zaharat.

Evita carbohidrații și zahărul
Carbohidrații și zahărul cresc riscul diferitelor boli, pot pune bacteriile bune în dezechilibru, care sunt asociate cu reglarea diabetului și a inflamației.

Evita produsele modificate genetic

Produse modificate genetic sunt foarte periculoase pentru sănătatea noastră. Ingredientul principal din produse modificate genetic este numit glifosat. Acest ingredient nociv determină modificări semnificative asupra microbilor.

A scăpa de diabetul deja dezvoltat este aproape imposibil. Însă este posibilă evitarea urmărilor și limitarea administrării medicamentelor. Dispozitivul medical BIOquant ajută la reducerea nivelului zahărului din sânge și la stabilizarea nivelului acestuia cu ajutorul luminii laser. Lumina acționează prin
capilarele nazale asupra globulelor roșii, le dispersează, oxigenează sângele și îl face mai fluid. Toate acestea confortabil și fără durere, în confortul din propria sufragerie.

În cazul diabetului recomandăm utilizarea aparatului laser BIOquant. Crește capacitatea globulelor roșii de a lega și transporta oxigen, ceea ce îmbunătățește funcția organelor și a metabolismului. Asigură dilatarea treptată a vaselor sanguine, ceea ce reduce suprasolicitarea inimii.

http://www.orinro.ro/afectiuni-si-tratamente/afectiunile-organelor-interne/diabet-glicemie-mare

vineri, 1 iulie 2016

Ești diabetic? Urmează aceste sfaturi pe timp de caniculă!



   

    În această vară, pacienții diagnosticați cu diabet trebuie să acorde o atenție sporită modului în care se îngrijesc. Temperaturile ridicate din această perioadă pot agrava starea de sănătate. De aceea, este important să ia măsuri de prevenție.
    Deschidratarea sau pierderea de fluide corporale poate să apară oricând în zilele caniculare dacă ai diabet. Poate să apară și când nivelul de glucoza din sânge nu este ținut sub control. Atunci când glucoza din sânge este ridicată, acest lucru poate duce la eliminarea unei cantități mai mari de urină.
    Pentru a preveni deschidratarea, este important consumul de doi-trei litri de lichide. Sunt excluse cele care au cafeină, cele care au zahăr și alcool. Nici ceaiurile din plante care au cofeină nu trebuie băute de către cei care au fost diagnosticați cu diabet. 
    Pacienții cu diabet sau afecțiuni ale inimii sunt mai sensibili în această perioadă și de aceea corpul se poate supraîncălzi. Simptomele care pot să apară sunt amețeli, transpirație în exces, crampe musculare, pielea rece și uscată, dureri de cap, bătăi neregulate ale inimii. Un diabetic care are aceste simptome trebuie să se retragă într-o cameră răcoroasă, să se hidrateze bine și să solicite asistență medicală. Exercițiile fizice sunt indicate numai într-un loc răcoros dar pot pot fi făcute și în aer liber, dimineața devreme sau târziu în seara.
    Diabeticii trebuie să fie tot timpul atenți la nivelul de zahăr din sânge. Medicii spun că este indicat să-l verifice de cel puțin patru ori pe zi. Nivelul de zahăr din sânge trebuie măsurat de fiecare dată atuncă când un diabetic nu se simte bine. În cazul în care au programată o ieșire la plajă, crema cu protecție este obligatorie pentru a nu risca creșterea nivelului de glucoză în sânge.
    Persoanele în vârstă care suferă de diabet sunt mai predispuși la complicații pe timpul caniculei. Este indicat să respecte tratamentul recomandat de medicul curant, săn nu iasă din casă în perioadele în care căldura este în toi și să bea multe lichide.
 
Scăpați de frica legată de riscurile pe care le prezintă diabetul. Reglați-vă valorile glicemiei și evitați riscul apariției uneia din cele mai parșive boli. Dacă deja suferiți de această afecțiune, minimalizați-i urmările și reduceți administrarea de medicamente. Faceți un următor pas pentru îmbunătățirea sănătății. Vizualizați video-urile  despre persoanele pentru care Bioquant a devenit prieten, însoțitor, și testați efectele acestuia gratuit, fără angajamente, în confortul de acasă. Puteți comanda o testare gratuită prin click pe ”APARAT GRATUIT” în partea de sus a ecranului.

ORINRO: Ești diabetic? Urmează aceste sfaturi pe timp de caniculă!



   

    În această vară, pacienții diagnosticați cu diabet trebuie să acorde o atenție sporită modului în care se îngrijesc. Temperaturile ridicate din această perioadă pot agrava starea de sănătate. De aceea, este important să ia măsuri de prevenție.
    Deschidratarea sau pierderea de fluide corporale poate să apară oricând în zilele caniculare dacă ai diabet. Poate să apară și când nivelul de glucoza din sânge nu este ținut sub control. Atunci când glucoza din sânge este ridicată, acest lucru poate duce la eliminarea unei cantități mai mari de urină.
    Pentru a preveni deschidratarea, este important consumul de doi-trei litri de lichide. Sunt excluse cele care au cafeină, cele care au zahăr și alcool. Nici ceaiurile din plante care au cofeină nu trebuie băute de către cei care au fost diagnosticați cu diabet. 
    Pacienții cu diabet sau afecțiuni ale inimii sunt mai sensibili în această perioadă și de aceea corpul se poate supraîncălzi. Simptomele care pot să apară sunt amețeli, transpirație în exces, crampe musculare, pielea rece și uscată, dureri de cap, bătăi neregulate ale inimii. Un diabetic care are aceste simptome trebuie să se retragă într-o cameră răcoroasă, să se hidrateze bine și să solicite asistență medicală. Exercițiile fizice sunt indicate numai într-un loc răcoros dar pot pot fi făcute și în aer liber, dimineața devreme sau târziu în seara.
    Diabeticii trebuie să fie tot timpul atenți la nivelul de zahăr din sânge. Medicii spun că este indicat să-l verifice de cel puțin patru ori pe zi. Nivelul de zahăr din sânge trebuie măsurat de fiecare dată atuncă când un diabetic nu se simte bine. În cazul în care au programată o ieșire la plajă, crema cu protecție este obligatorie pentru a nu risca creșterea nivelului de glucoză în sânge.
    Persoanele în vârstă care suferă de diabet sunt mai predispuși la complicații pe timpul caniculei. Este indicat să respecte tratamentul recomandat de medicul curant, săn nu iasă din casă în perioadele în care căldura este în toi și să bea multe lichide.
 
Scăpați de frica legată de riscurile pe care le prezintă diabetul. Reglați-vă valorile glicemiei și evitați riscul apariției uneia din cele mai parșive boli. Dacă deja suferiți de această afecțiune, minimalizați-i urmările și reduceți administrarea de medicamente. Faceți un următor pas pentru îmbunătățirea sănătății. Vizualizați video-urile  despre persoanele pentru care Bioquant a devenit prieten, însoțitor, și testați efectele acestuia gratuit, fără angajamente, în confortul de acasă. Puteți comanda o testare gratuită prin click pe ”APARAT GRATUIT” în partea de sus a ecranului.

vineri, 20 mai 2016

ORINRO: Beneficiile consumului de pește și a fructelor de mare pentru diabetici





     Bolnavii de diabet trebuie să ducă o viață sănătoasă, ceea ce înseamnă că trebuie să facă multă mișcare, dar să țină și o dietă, astfel încât să nu fie afectat nivelul glicemiei.
Peștele și fructele de mare sunt alimente indicate diabeticilor, deoarece sunt o sursă importantă de grăsimi sănătoase, proteine, vitamine și minerale. Bolnavii de diabet de tip 2 trebuie să știe cum să prepare mâncărurile din pește și care sortimente sunt cele mai sănătoase.

     Somonul este întotdeauna o alegere bună, are un conținut ridicat de acizi grași Omega 3. Ajută la menținerea sănătății inimii, a creierului și a pielii. Îl poți găti la cuptor sau la grătar, cu puțină zeamă de lămâie. Se recomandă o porție de somon pe săptămână.
Un alt prieten ce-ți va fi aliat împotriva diabetului este codul, pe care îl poți găti la grătar. Codul este o sursă bună de minerale, grăsimi sănătoase și vitamine. Vitamina D care se găsește în acest pește ajută organismul la o mai bună absorbție a calciului, ce ajută la menținerea sănătății oaselor.
Păstrăvul are și el un conținut ridicat de acizi grași Omega 3, dar și acid folic. Păstrăvul poate fi inclus în consumul persoanelor care suferă de diabet. Te poate ajuta la o mai bună funcționare a sistemului nervos, fiind important și pentru buna funcționare a sistemului cardiovascular. Îl poți găti la cuptor sau la grătar și ai grijă să nu exagerezi cu sarea :). Membrii Asociației Americane a Inimii recomandă consumul a nu mai mult de 2500 de miligrame de sare pentru adulții sănătoși și nu mai mult de 1500 de miligrame pentru cei care suferă de hipertensiunea arterială. Se recomandă două-trei porții pe săptămână.
Mâncărurile cu creveți sunt permise persoanelor care au fost diagnosticate cu diabet zaharat, pentru a ajuta la menținerea nivelului de colesterol în limite normale. Poți consuma o porție de creveți pe săptămână. Creveți sunt necesari pentru consum deoarece au în componența lor au fier, seleniu și vitamina D, esențiale pentru buna funcționare a sistemului imunitar. De asemenea, au și proprietăți antiinflamatoare pentru organism.
Tonul este și el un pește gras în minoacizi grași Omega 3, dar și în aminoacizi, proteine și vitaminele A,E și B. Din acest motiv poate fi inclus în dieta persoanelor cu diabet. Se recomandă un consum de 150 de grame de ton pe săptămână.
Sardinele își fac și ele loc pe farfuria persoanelor cu diabet. Conțin acizi grași Omega 3, acizi grași Omega 6, cât și proteine.De asemenea, sunt bogate și în calciu și vitamina D. Este indicat să le prepari la cuptor, fără să faci exces de condimente. 

Poftă bună! :)