Se afișează postările cu eticheta magnetoterapie orinro. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta magnetoterapie orinro. Afișați toate postările
marți, 1 august 2017
ORINRO : Spitalul de Recuperare din Băile Felix: Cupa „Speranţa” la table, ediţia a IX-a
Început cu 9 ani în urmă, ca un joc de divertisment, pe marginea bazinului de la Spitalul de Recuperare Felix, de către câțiva pasionați de jocul de table, s-a transformat repede într-un joc organizat unde orgoliul și pariurile de invincibilitate au fost elementele care au stat la baza unui campionat ce a devenit tradiție.
Grupul de inițiativă alcătuit din: Damian Vasile, Molnar Daniel, Răcuciu Nicolae, Malinceanu Constantin, au atras în practicarea acestui popular sport, într-o locație mai puțin adecvată, spital, un număr tot mai mare de pacienți, mulți cu dizabilități motorii, imobilizați în cărucioare. S-a alcătuit un regulament, pentru că jocul de table se practică peste tot cu reguli diferite, care a stat la baza desfășurării în condiții corecte a jocurilor și desemnarea celor mai buni și norocoși câștigători, care au fost răsplătiți cu diplome și cupe. Ceremoniile de premiere, care au devenit cu timpul evenimente, au atras pe lângă concurenți, alți pacienți și chiar personal al spitalului. Au onorat prin prezența lor festivitățile de premiere, conducerea spitalului prin persoanele managerului și a directorului medical. Depășind caracterul sportiv și de divertisment, campionatul de table a îndeplinit și alte conotații de ordin medical, terapie ocupațională prin joc pentru pacienții cu dizabilități și nu în ultimul rând, un rol de socializare și creare de relații interumane. Organizatorii au acordat o atenție specială pacienților aflați în cărucioare, care au fost integrați și tratați fără deosebire în „familia” jucătorilor de table. Întrunind acordul deplin al jucătorilor și pentru permanentizarea campionatului s-a creat o asociație sportivă, cu activitate periodică cu numele simbolic „Speranța” . Începând cu ediția a IV-a, asociația a primit un important aliat, Asociația „Sănătatea Ta” condusă de Camelia Pășcui, cu o mare deschidere și dragoste pentru ajutorarea celor aflați în suferință. Domnia sa a reușit să facă cunoscut acest demers medicalo-sportiv și să atragă sponsori care să aducă zâmbete pe chipul celor suferinzi și să răsplătească eforturile jucătorilor antrenați în această competiție. De-a lungul celor 9 ediții, între jucători s-au închegat adevărate prietenii, care funcționează și în restul anului. Un tânăr pacient imobilizat în cărucior a recunoscut faptul că pentru el, campionatul anual de table desfășurat la Spitalul de Recuperare Felix, a devenit o preocupare permanentă și așteaptă cu nerăbdare perioada de desfășurare a campionatului. Este un mare lucru, că printre preocupările sale, campionatul de table a devenit o prioritate. Nu trebuie să uităm faptul că posibilitatea organizării acestei manifestări în fiecare an, este posibilă doar prin înțelegerea domnilor doctori care prin programările pentru recuperare fac posibilă întâlnirea organizatorilor și a jucătorilor pasionați. Este un adevărat parteneriat benefic pentru crearea unui cadru de destindere și recuperare medicală prin joc. Ediţia a IX-a s-a desfășurat în perioada 24 – 28 iulie 2017. Sau înscris în competiție 18 concurenți dintre care 6 în cărucioare și 4 femei. Celor 8 jucători vechi li sau alăturat alți 10 noi pasionați care vor mări marea familie a jucătorilor de table. Competiția se desfășoară pe baza unui regulament, acceptat de concurenți, în care se alcătuiesc grupe de 4-5 jucători în funcție de numărul celor înscriși. La această ediție s-au alcătuit 2 grupe de câte 4 și 2 grupe de câte 5 jucători, prin tragere la sorți, care au jucat după sistemul fiecare cu fiecare. Câștigătorii grupelor și-au disputat semifinalele și finalele. Câștigătorii acestei ediții au fost: Locul I- Damian Vasile; Locul II a revenit lui Vâlceanu Marius, locul III a fost ocupat de Gagea Ioan, iar poziția a IV-a, de Butcă Petrică. Premierea a fost oficiată de conf. univ. dr. Ramona Nicoleta Suciu, managerul spitalului, de șef de lucrări, dr. Felicia Cioară, director medical, și Camelia Pășcui președinte al Asociației „Sănătatea Ta”. Au onorat evenimentul Cristian Laza, primarul comunei Sânmartin și unii sponsori. Toți concurenții au fost răsplătiți cu cadouri din partea sponsorilor și diplome, iar câștigătorii au primit frumoase cupe și diplome. Sponsorii de tradiție au fost societățile comerciale: Selgros, Orin, European Drinks, Avon, Asociația „S.O.S.Autism ” și nu în ultimul rând cofetăria „Danesa” care a îndulcit sfârșitul ceremoniei cu un apetisant și gustos tort, oferit în fiecare an. În discursul său, managerul Ramona Nicoleta Suciu a menționat importanța acestui campionat, în special pentru pacienții cu diferite dizabilități și a confirmat tot sprijinul conducerii pentru continuarea acestui eveniment medicalo-sportiv, care este o complementaritate a tratamentului medical prin terapia ocupațională. Aceasta a amintit că anul viitor vor fi 2 aniversări jubiliare, atât a Spitalului, la 30 de ani de existență, cât și a campionatului de table, ajuns la ediția a X-a. Camelia Pășcui a reiterat importanța pe care Asociația ”Sănătatea Ta”o acordă celor aflați în dificultate și suferință și a precizat că va continua demersul de atragere a noi sponsori la astfel de activități. Cristian Laza, primarul comunei Sânmartin, a felicitat organizatorii și concurenții, promițând că de anul viitor se alătură cu mare drag sponsorilor nominalizați, considerând că un astfel de eveniment merită sprijin și trebuie popularizat. În încheiere, a fost anunțată perioada ediție jubiliare, care va avea loc în perioada 31 iulie – 3 august 2018.
Sursa:Crisana.ro
miercuri, 18 mai 2016
ORINRO: Beneficiile consumului de căpșuni
“Reginele
fructelor”, cum sunt numite în țările asiatice, căpșunile, sunt
bogate în substanțe nutritive, care au un rol de a menține buna funcționare a
organismului și de a preveni diferite afecțiuni.
Există peste 600 de
soiuri și se deosebesc prin gust, mărime și textură, cel mai mare producător de
căpșuni fiind California, unde se produc anual circa două miliarde de tone de
căpșuni.
Beneficiile
căpșunelor:
-
Întăresc sistemul comunitar
Căpșunile
conțin o cantitate mare de vitamina C, E, B1, B2, B6, K, PP, antioxidanți
(fenoli-antocianine și elagitanine) și acid folic (indispensabil pentru femeile
gravide, deoarece contribuie la dezvoltarea fătului). De asemenea, căpșunile
conțin fier, calciu și magneziu, dar și fibre, care ușurează procesul de
digestie. Grație acestei compoziții, ajută la menținerea integrității
tesuturilor, a unghiilor și părului, dar și a sănătății pielii. O porție de
căpșuni conține 51.5 mg de vitamina C, adică 50% din necesarul zilnic, vitamină
care este cunoscută pentru proprietățile de stimulare a imunității
organismului, fiind în același timp un antioxidant eficient.
-
Ajută la menținerea unei vederi
sănătoase
Proprietățile
antioxidante ale căpșunilor previn apariția cataractei, iar compoziția mare de
vitamine protejează împotriva radiațiilor solare și îmbunătățește corneea și
retina. Potrivit unui studiu, vitamina C în doze exagerate ar putea crește riscul
dezvoltării cataractei în cazul femeilor de peste 65 de ani, dar numai dacă
sunt preluate din suplimente și nu din fructe sau legume.
-
Luptă împotriva cancerului
Căpșunile
conțin antioxidanții luteină și zeaxantină și acid elagic, o fitochimicală
foarte benefică. Ele având capacitatea de a înceteni răspândirea celulelor
canceroase și de a preveni dezvoltarea rănilor precanceroase pe esofag, este
concluzia unui studiu realizat de oamenii de știință de la Universitatea din
Ohio, SUA.
-
Întârzie apariția ridurilor
Vitamina
C găsită în căpșuni produce colagen, benefic pentru păstrarea elasticității
pielii. Iar conform cercetărilor, acidul elagic previne distrugerea colagenului
și inflamarea pielii, acestea fiind principalele cauze ale apariției ridurilor.
-
Scad nivelul de colesterol
Antioxidanții
luteină, zeaxantină și acid elagic din căpșuni împiedică efectele
lipoproteinelor de tip LDL, care pot cauza formarea unei plăci la nivelul
arterilor. Consumul căpșunelor reduce lipidele din sânge, care, în cantități
mari, se pot depune pe pereții arterelor.
-
Reduc inflamațiile
Căpșunele
au proprietatea de a micșora inflamațiile articulațiilor, care ar putea provoca
artrită. De asemena, conform unui studiu realizat de Harvard School of Public
Health, femeile care mănâncă 16 căpșuni pe săptămână sunt cu 14 % mai puțin
predispuse să aibă un nivel crescut al proteinei C reactive (CRP).
-
Mențin o valoare normală a presiunii
sângelui
O
porție de căpșuni conține 134mg de potasiu și ajută la menținera presiunii
sângelui la nivel normal, acționând ca un amortizor împotriva efectelor
negative ale sodiului. Astfel, reducând lipoproteinele LDL, inflamația și
presiuea sângelui, căpșunile sunt considerate cele mai bune fructe pentru
sănătatea inimii.
-
Sporesc numarul de fibre
Căpșunele
conțin 2g de fibre pe porție, esențiale pentru o digestie sănătoasă. Absența lor
poate conduce la diverticulită, care se manifestă la 50% dintre persoanele
peste 60 de ani. De asemenea, căpșunile consumate cu moderație luptă împotriva
diabetului zaharat de tip 2.
-
Țin greutatea sub control
Căpșunile
au un conținut redus de sodiu, zahăr și calorii (în jur de 28 kCal pe porție).
Căpșunile
conțin zaharuri naturale, dar care nu depășesc 4g pe porție, în timp ce totalul
conținutului de carbohidrați este echivalent cu mai puțin de o jumătate de
felie de pâine. Triplați-vă porția și veți avea o gustare cu mai puțin de 100
de calorii – și cu mult mai sănătoasă decât snack-urile cu același număr de
calorii.
-
Sunt sănătoase în perioada prenatală
Acidul
folic este recomandat femeilor însărcinate sau celor care își doresc po
sarcină, căpșunile conținând 21 mg pe porție. Acest tip de vitamină B ajută
fătul să-și dezvolte craniul și măduva spinării.
Etichete:
bioquant orinro,
cancer,
capsuni,
colesterol LDL,
diabet zaharat,
fibre,
lipide in sange,
magnetoterapie orin,
magnetoterapie orinro,
orin oradea,
orinro,
orinro srl,
vitamina C,
vitamine
luni, 9 mai 2016
Rețetă: Pui cu broccoli și nuci caju
1 lingură făină
300 g file de pui
4 linguri vin Sherry sec 50
g nuci caju nesărate
4 linguri sos de soia
1 lingură de ulei de măsline
100ml supă de pui 300 g de brocoli
300g orez 6 fire
de ceapă verde
Amestecați făina cu vinul Sherry, sosul de soia
și supa de pui până obțineți un aluat subțire.
Fierbeți orezul conform instrucțiunilor de pe
ambalaj.
Tăiați felii fileul de pui, prăjiți scurt feliile împreună cu nucile de caju în ulei de măsline într-o tigaie până devin aurii.
Spălați buchetele de broccoli, curățați ceapa verde și tăiați-o rondele.
Adăugați legumele la tigaie.
Prăjiți acest amestec 4 minute, amestecând
continuu, până ce buchetele de broccoli
sunt făcute, dar nu moi.
Puneți aluatul în tigaie și amestecați, la foc
mediu, până ce sosul face bule.
Apoi lăsați sosul să fiarbă ușor timp de un
minut, amestecând continuu, la foc mic.
Scurgeți orezul fiert și serviți-l pe farfurii.
Turnați sosul pe farfurii.
Pofta bună! :)
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


